Český horský pes – Czech Mountain Dog

Český horský pes je naše národní plemeno, doposud neregistrované FCI. Patří stále k málopočetným plemenům.

Historie:
Plemeno se začalo formovat v roce 1977. Mělo vyhovovat podmínkám v našich horských a podhorských oblastech, zejména jako tažný saňový pes. 12. 8. 1977 se v chovatelské stanici Třeboň – Kopeček narodilo prvních sedm štěňat, vzniklých záměrným křížením feny slovenského čuvače Galky a černobílého tažného psa jménem Leif, dovezeného z Athabasky na Aljašce.

Leif, zakladatel chovu českého horského psa – zdroj: https://bering.estranky.cz/

Charakteristika:
Český horký pes má příjemnou, přátelskou povahu. Přestože je to sebevědomý a živý pes, je lehce ovladatelný a dá se dobře vycvičit. Je snášenlivý nejen k lidem, ale i k ostatním psům a dalším domácím zvířatům. Je velmi odolný a pracovitý. Může žít i v extrémnějších klimatických podmínkách, kterým se dobře přizpůsobuje. Není agresivní.

Popis: 
Má úměrně velkou hlavu s širokou mozkovnou, s mírným čelním sklonem a ne příliš hlubokým čenichem.
Má černý nos a středně velké hnědé oči oválného tvaru, které mu dodávají mírný a příjemný výraz. Má silné pysky a velké zuby s pravidelným nůžkovým skusem, povolen je i klešťový. Uši jsou vysoko a ze široka posazené, jsou poměrně velké, trojúhelníkové tvaru a převislé. Krk má středně dlouhý, silný a dobře osvalený, bez laloku.
Tvar těla je mírně obdélníkový, hrudník dlouhý, oválný a dosahuje k loktům. Břicho je mírně vtažené. Bohatě osrstěný ocas je nasazený v linii zad, v klidu směřuje dolů, při vzrušení jej nosí srpovitě nad hřbetem. Hřbet je rovný a pevný. Pohybuje se na rovných, dlouhých a končetinách s velkými oválnými tlapami.
Český horský pes má dlouhou srst, kolem 10 cm, která je na hlavě a na předních stranách končetin kratší. Je hustá, rovná a tvrdší. Na zimu zarůstá bohatou podsadou. Český horský pes musí být strakatý, přičemž podkladová barva je vždy bílá, skvrny mohou být žluté nebo černé. Hlava je zbarvená celá nebo může mít bílou lysinu, oči musí být vždy v barevné skvrně. Skvrny na těle mohou být rozmístěny nepravidelně.

Zvláštní nároky a využití:
Měl by být celoročně ubytován venku, pro držení ve městech se moc nehodí, pokud mu není dopřán dostatečný pohyb, pracovní vyžití nebo pravidelné dlouhé vycházky do přírody. Používá se jako saňový, tažný, ale i ovčácký a záchranářský pes, ale i lavinový, pastevecký, hlídací a rodinný.
V poslední době plemeno nachází své místo i ve sportovních disciplínách na suchu jako je běh se psem (canicross), koloběžka a pes (scooterjoring), kolo a pes (bikejoring) či dogtrekking.

Tělesná charakteristika:
pes: hmotnost 30 – 40 kg, výška 60 – 70 cm
fena: hmotnost 26 – 36 kg, výška 56 – 66 cm

Barva bílá s hnědými nebo černými skvrnami

zdroje textů: https://ceskyhorskypes.cz/, https://www.hellosandy.cz/cesky-horsky-pes/, https://bering.estranky.cz/ https://temata.rozhlas.cz/cesky-horsky-pes-7949649