Jsme Martin a Michaela Zálešákovi a spolu s dětmi Matějem, Amálkou a Šimonem tvoříme pětičlennou rodinu, která před lety zatoužila po větším pejskovi. Stanovili jsme si vlastnosti, jaké by měl náš pejsek mít. Některá plemena byla příliš aktivní, jiná málo chlupatá či příliš malá. Až nám nakonec ruka osudu podsunula českého horského psa, který splňoval vše – pro rodinu, tak akorát aktivní, učenlivý, krásný – a navíc národní!

Po delším rozhodování nám v roce 2016 padla do oka fenečka Afrodita v chovatelské stanici z Klánovického lesoparku u Prahy. Při návštěvě rodiny Dočekalů jsme díky Milanovi, který se dlouho aktivně věnuje sportování se psy, lépe poznali o jak aktivní plemeno se jedná a jaké nabízí možnosti.

Původní účel našeho nového pejska měl být jen rodinný společník a hlídač. Ani by nás nenapadlo přemýšlet nad sportováním, výstavami a chovem. Ovšem naše Afča, jak jsme jí doma začali říkat, nám život zcela změnila.

K výstavám nás přivedla naše trenérka z Rohatce – Jitka Nováková. Pro první seznámení s výstavním ruchem jsme zvolili národní výstavu v Brně, jen v roli diváků. Zde jsme potkali řadu lidí od ČHP, kteří nám tehdy i dnes vždy rádi poradí. Mimo jinými zejména Jana a Petr Joselovi. O měsíc později, opět v Brně, stál již Martin ve výstavním kruhu. A pak se nám už další možnosti tohoto úžasného plemene otvíraly rychle jedna za druhou. Martin začal s Afroditou sportovat – běhat canicross a nyní i jezdit na koloběžce.

V roce 2019 jsme založili chovatelskou stanici z Podemlýnska a odchovali naše první štěňátka – čtyři krásné čechohoráčky. Z tohoto vrhu jsme si nechali pejska Axe, vybraného cíleně pro sportovní aktivity. V témže roce se nám podařilo s Afroditou získat titul Český šampion krásy a také malý Ax zahájil svou výstavní kariéru.

V roce 2020 plánujeme dostavět náš dům na Podemlýnské, po které se naše stanice jmenuje. Zde budou mít naši psi i děti velký prostor blíže k přírodě. Také plánujeme další vrh, o kterém se můžete více dočíst v sekci “chov”.